2023-2024 season
Rave Dance Team
Competitive Programs for serious students
2023/20234 team Members
|
Green TeamColin Gagnon
Amelia Hennessey CJ Landgrebe Justice Reed Lucas Senia Nathan Tigin |
|
|
Yellow TeamGabe Akstin
Julia Bryson Zanaya Caamano Abigail Hanson Nora Kozikowski Mansi Mahesh Lara Morgenthau Layla Sales Hannon Smutnick |
|
|
|
|
Purple TeamRaina Shukla
Elizabeth Sinclair Julia Yustinich Kaylee Morgenthau |
|
|
Red TeamLucas Carlson
Akhil Gunti Charlotte Hursty Ashana Jenkins Linnaea Kraus Ashwin Nair Jaya Pichay Maddi Skehan Remy Socha Brianna Sweeney |
|
Specialty Teams
|
Hip Hop teamsHEAD COACHES:
Jason Taylor, Diego Pichay, Tiger ADDITIONAL COACHES: Noah Pichay, Duane Pichay FaB 5Gabe Akstin
Colin Gagnon Nathan Tigin Lucas Senia hip Hop DivasJulia Bryson
Kaeli Grieve Linnaea Kraus Samantha Kozikowski Kaylee Morgenthau Lara Morgenthau Pehansa Samarakoon Elizabeth Sinclair Maddi Skehan Remy Socha Autumn Wagner Julia Yustinich Elite Hip HOpJada Bruce
Lucas Carlson Akhil Gunti Ashwin Nair Jaya Pichay Pehansa Samarakoon Elizabeth Sinclair Brianna Sweeney |
|
|
ContemporaryHEAD COACH: Ashley Fichera
Youth Team
Kaeli Grieve Kaylee Morgenthau Lara Morgenthau Autumn Wagner Julia Yustinich Teen Team Charlotte Hursty Ashana Jenkins Linnaea Kraus Elizabeth Sinclair Maddi Skehan Remy Socha Brianna Sweeney |
|
|
Ballet TeamHEAD COACHES:
Amy Elkins, Ashley Fichera Youth Team
Elizabeth Akstin Gabe Akstin Elina Basu Julia Bryson Audrey Khang Lara Morgenthau Emma O'Brien Layla Sales Autumn Wagner Teen Team Charlotte Hursty Ashana Jenkins Linnaea Kraus Kaylee Morgenthau Jaya Pichay Raina Shukla Maddi Skehan Remy Socha Brianna Sweeney CT Classic Focused Variations: Elina Basu Charlotte Hursty Linnaea Kraus Kaylee Morgenthau Jaya Pichay Raina Shukla Autumn Wagner |
|
|
Jazz TeamHEAD COACHES: Christina Shortt, Emily Gagne
Jazz Team
Elina Basu Julia Bryson Kaeli Grieve Abigail Hanson Nora Kozikowski Lara Morgenthau Autumn Wagner Julia Yustinich Musical Theater Team Jada Bruce Samantha Kozikowski Ananya Rajan Pehansa Samarakoon Raina Shukla Elizabeth Sinclair |
|
|
Acro TeamHEAD COACH: Deb Casey
ASSISTANT: Emily LaPointe Gabe Akstin
Elina Basu Mira Gagnon Kaeli Grieve Linnaea Kraus Kaylee Morgenthau Lara Morgenthau Raina Shukla Maddi Skehan Autumn Wagner Julia Yustinich |
|
|
Tap TeamHEAD COACH: Emily Gagne
ASSISTANT: Avory Asselin Youth Tap Team
Zanaya Caamano Amelia Hennessey Nora Kozikowski CJ Landgrebe Justice Reed Teen Tap Team Samantha Kozikowski Bella Kronick Timmy Landgrebe Mansi Mahesh |
|
|
Lyrical groupHEAD COACH: Micaela Hurley
Youth Lyrical Team
Elizabeth Akstin Gabe Akstin Julia Bryson Abigail Hanson Nora Kozikowski Emma O’Brien Layla Sales Teen Lyrical Team Elizabeth Akstin Elina Basu Ananya Rajan |
|
|
modern groupsHEAD COACH: Micaela Hurley
Intermediate Modern Team
Julia Bryson Audrey Khang Nora Kozikowski Layla Sales Hannon Smutnik Teen Modern Team Elina Basu Sam Kozikowski Emma O’Brien Ananya Rajan Pehansa Samarakoon Autumn Wagner Julia Yustinich |
|
2023/2024 Coach Assignments
Guest Artist Coach - JR Falcon
Lyrical Soloist Brianna Sweeney
Group Lyrical routine
|
Group Commercial Jazz routine
|
Coach - Amy elkins
CT Classic Elite Ballet soloists
Elina Basu Bluebird variation from the sleeping beauty
Kaylee Morgenthau Lilac Fairy variation from the sleeping beauty
Jaya Pichay variation from raymonda
raina shukla variation from giselle - peasant pas de deux
Autumn Wagner variation from graduation ball
Coach - christina shortt
Maddi Skehan jazz
Brianna Sweeney, charlotte hursty & remy socha jazz
Coach - Ashley Fichera
Kaeli Grieve Contemporary
Charlotte hursty Contemporary & Variation from coppelia act III
Linnaea Kraus kitri variation from don quixote act I
Elizabeth Sinclair Contemporary
remy socha Contemporary
julia yustinich Contemporary
Kaylee Morgenthau & julia yustinich Contemporary duet
Coach - Micaela hurley
Ananya rajan Lyrical
Emma O'Brien Lyrical
raina shukla Lyrical
Sam kozikowski & Kaeli Grieve Duet
Coach - Emily Gagne
ashana jenkins lyrical
sam kozikowski musical theatre
Bella Kronic TAP
Mansi Mahesh TAP
Timmy & CJ Landgrebe Tap
Charlotte Hursty & ashana jenkins lyrical
Raina Shukla, Ananya Rajan & Elina Basu lyrical
Coach - Deb Casey
gabe akstin acro
Lara Morgenthau acro
linnaea kraus & Maddi skehan acro
Coach - Diego Pichay
Lucas Carlson Hip Hop
akhil gunti Hip Hop
Jaya Pichay Hip Hop
Pehansa Samarakoon Hip Hop
ashwin nair Hip Hop
Coach - Jason Taylor
Lucas Carlson, Akhil Gunti & ashwin nair Hip Hop
RAVE GALA 2024
Havana Nights
Gypsy ashley ficheraCharlotte Hursty, Linnaea Kraus, Elizabeth Sinclair, Maddi Skehan, Remy Socha, Brianna Sweeney
|
COnga james FalconCharlotte Hursty, Linnaea Kraus, Elizabeth Sinclair, Maddi Skehan, Remy Socha, Brianna Sweeney
|
Cubano tiger & DiegoJada Bruce, Lucas Carlson, Akhil Gunti, Jaya Pichay, Aswhin Nair, Pe Samarakoon, Elizabeth Sinclair, Brianna Sweeney
|
El Baile Christina ShorttCharlotte Hursty, Linnaea Kraus, Elizabeth Sinclair, Maddi Skehan, Remy Socha, Brianna Sweeney
|
three amigos Jason TaylorLucas Carlson, Akhil Gunty, Aswhin Nair
|
Fiesta Christine Kjellquist w. Avory AsselinGroup 1: Elizabeth Akstin, Elina Basu, Kaeli Grieve, Emma O'Brien, Autumn Wagner, Julia Yustinich
Group 2: Mira Gagnon, Sam Kozikowski, Bella Kronick, Mansi Mahesh, Ananya Rajan, Raina Shukla |
2023-2024 rave events schedule
RAVE Gala
January 20
La Notte - East Windsor
La Notte - East Windsor
Divas Dance Challenge
*Solos, Duets, Trios*
January 26 - 28
RHAM High School
Hebron, CT
January 26 - 28
RHAM High School
Hebron, CT
Groove Dance Competition
*Full Team*
February 23 - 25
East Haven High School
East Haven, CT
February 23 - 25
East Haven High School
East Haven, CT
Take Center Stage
*Full Team*
March 9 - 10
Rockville High School
Rockville, CT
March 9 - 10
Rockville High School
Rockville, CT
CT Classic Ballet Competition
*Ballet Soloists*
April 6 - 7
Warner Theater
Torrington CT
April 6 - 7
Warner Theater
Torrington CT
Energy National Dance Compeition
*Full Team*
April 19 - 21
Mass Mutual Center
Springfield, MA
April 19 - 21
Mass Mutual Center
Springfield, MA
Spring Showcase
May 11